SI ożywia dźwięki przeszłości: Paul McCartney i ostatnie nagranie Beatlesów

2023-06-14

wnętrze kościoła

Zdjęcie ilustracyjne/ Pixaby

Sztuczna inteligencja (SI) to technologia, która potrafi naśladować ludzkie umiejętności, takie jak rozpoznawanie głosu, tworzenie muzyki czy analiza danych. SI może być również używana do odzyskiwania i poprawiania starych nagrań, co wykorzystał Sir Paul McCartney, aby stworzyć to, co nazywa “ostatnim utworem Beatlesów”.


W wywiadzie dla BBC Radio 4 Sir Paul opowiedział, że dzięki sztucznej inteligencji udało mu się wydobyć głos Johna Lennona z starego nagrania i dokończyć piosenkę, która zostanie wydana pod koniec roku. Nie zdradził tytułu utworu, ale prawdopodobnie chodzi o "Now And Then" - kompozycję Lennona z 1978 roku, która była już brana pod uwagę jako możliwa piosenka reaktywacyjna dla Beatlesów w 1995 roku.
Sir Paul otrzymał wersję demo utworu od wdowy po Lennonie, Yoko Ono. Była to jedna z kilku piosenek na kasecie z napisem “Dla Paula”, którą Lennon nagrał krótko przed swoją śmiercią w 1980 roku. Niskiej jakości i niedopracowane utwory były w większości nagrywane na magnetofon, gdy muzyk siedział przy fortepianie w swoim nowojorskim mieszkaniu.

Dwie z tych piosenek - Free As A Bird i Real Love - zostały ukończone i wydane w 1995 i 96 roku przez pozostałych Beatlesów z pomocą producenta Jeffa Lynne’a. Zespół próbował również nagrać Now And Then, ale sesja została szybko porzucona z powodu problemów technicznych i artystycznych.

Sir Paul jednak nie zrezygnował z marzenia o dokończeniu piosenki. Przełom nastąpił dzięki dokumentowi Petera Jacksona Get Back, gdzie za pomocą SI udało się oczyścić głosy Beatlesów z dźwięków tła i własnych instrumentów.

“Był w stanie wydobyć głos Johna z utworu na kasecie bardzo złej jakości” - powiedział Sir Paul. “Mieliśmy głos Johna i fortepian, i mogliśmy je oddzielić za pomocą sztucznej inteligencji. Powiedzieliśmy maszynie:"To jest głos. To jest fortepian. Pozbądź się fortepianu.”

Sir Paul nie jest jedynym artystą, który korzysta ze sztucznej inteligencji do tworzenia muzyki. Sting na przykład powiedział, że używa SI do generowania pomysłów na piosenki, a Lady Gaga współpracowała z firmą OpenAI nad utworem Rain On Me.

Jednak nie wszyscy są zachwyceni możliwościami SI. Niektórzy obawiają się, że SI może zagrozić prawom autorskim, oryginalności lub nawet ludzkiej kreatywności. Powrót na stronę główną

Podobał Ci się artykuł? Na stronie nie ma reklam, jeśli to doceniasz wesprzyj twórcę!