reklama

Komputery - porównaj na Ceneo

Robot Mori3: Rewolucyjne osiągnięcie w robotyce modułowej inspirowanej origami

2023-06-29

kosmos

Copyright©Chritoph Belke/EPFL


Zespół badaczy z Wydziału Inżynierii EPFL pod kierownictwem Jamie Paik opracował robota przypominającego origami, który potrafi zmieniać kształt, poruszać się i wchodzić w interakcję z otoczeniem i ludźmi.
Łącząc inspirację z cyfrowego świata siatek wielokątów i biologicznego świata zachowań stadnych, robot Mori3 może przechodzić z trójkątów 2D w niemal dowolny obiekt 3D. Badania EPFL, opublikowane w Nature Machine Intelligence, pokazują potencjał robotyki modularnej dla podróży kosmicznych. “Naszym celem z Mori3 jest stworzenie modułowego, origami-podobnego robota, który można składać i rozkładać wedle potrzeb w zależności od środowiska i zadania do wykonania” - mówi Jamie Paik, dyrektor Laboratorium Robotyki Rekonfigurowalnej. “Mori3 może zmieniać swój rozmiar, kształt i funkcje”.

Robot origami
Poszczególne moduły robota Mori3 mają kształt trójkątny. Moduły te łatwo łączą się ze sobą, tworząc wielokąty o różnych rozmiarach i konfiguracjach w procesie zwanym siatkowaniem wielokątnym. “Pokazaliśmy, że siatkowanie wielokątne jest skuteczną strategią robotyczną” - mówi Christoph Belke, doktorant z zakresu robotyki. Aby to osiągnąć, zespół musiał posunąć granice różnych aspektów robotyki, takich jak projekt mechaniczny i elektroniczny, systemy komputerowe i inżynieria. “Musimy na nowo spojrzeć na to, jak rozumiemy robotykę” - wyjaśnia Belke. “Te roboty mogą zmieniać swój własny kształt, łączyć się ze sobą, komunikować się i rekonfigurować się, aby tworzyć funkcjonalne i złożone struktury”. Dowód koncepcji jest sukcesem, ponieważ roboty Mori3 dobrze radzą sobie z trzema rzeczami, które roboty powinny umieć robić: poruszać się, manipulować i transportować przedmioty oraz interakcję z użytkownikami.

Przeznaczony do kosmosu
Jaka jest zaleta tworzenia modułowych i wielofunkcyjnych robotów? Paik wyjaśnia, że aby wykonywać szeroki zakres zadań, roboty muszą być w stanie zmieniać swój kształt lub konfigurację. “Roboty wielokątne i polimorficzne, które łączą się ze sobą tworząc struktury złożone mogą być skutecznie wykorzystywane w wielu różnych dziedzinach” - mówi. “Oczywiście uniwersalny robot jak Mori3 będzie mniej efektywny niż specjalizowane roboty w niektórych obszarach. Niemniej jednak największym atutem Mori3 jest jego wszechstronność”. Roboty Mori3 zostały zaprojektowane częściowo z myślą o użyciu w statkach kosmicznych, które nie mają miejsca na przechowywanie różnych robotów do każdego indywidualnego zadania do wykonania. Badacze mają nadzieję, że roboty Mori3 będą wykorzystywane do celów komunikacyjnych i napraw zewnętrznych.Powrót na stronę główną

Podobał Ci się artykuł? Wesprzyj twórcę!