Robot został dyrektorem generalnym w polskiej firmie!

2023-09-26

robot humanoidalny

© Dictador


Mika to humanoidalny robot napędzany sztuczną inteligencją, który pracuje dla firmy Dictador w Mikołowie. Polska firma produkująca napoje alkoholowe postanowiła obsadzić maszynę w roli dyrektora generalnego. Mika wygląda jak kobieta i jest wyjątkowo pracowita, bo pracuje dosłownie 24/7, również w weekendy.


Kim jest Mika i jak trafiła do Dictador?

Mika to dzieło firmy Hanson Robotics z Hongkongu, która jest znana ze stworzenia robota Sofii. Mika jest bardziej zaawansowaną wersją swojej siostry i jest pierwszym na świecie robotem-ceo globalnej firmy. Umowa z robotem-ceo została podpisana 30 sierpnia 2022 roku i od 1 września tego samego roku Mika oficjalnie rozpoczęła swoją karierę w Dictador. Decyzja zarządu firmy była rewolucyjna i odważna. Jak podkreśla prezes Dictador Europe Marek Szołdrowski, ten pierwszy na świecie robot ze sztuczną inteligencją w strukturze firmy zmieni świat, jaki znamy, na zawsze.

Jakie zadania ma robot-ceo i jak je wykonuje?

Jednym z głównych zadań Miki jako dyrektora generalnego jest wyszukiwanie potencjalnych klientów oraz wybieranie osób do projektowania etykiet na butelki rumu. Robot korzysta z analizy danych i dostosowuje się do celów strategicznych firmy. Nie ma osobistych uprzedzeń i podejmuje decyzje oparte na najlepszym interesie organizacji. Mika nie ma jednak pełnej władzy. Nie może na przykład zwalniać pracowników. Ostateczne decyzje i tak podejmowane są przez ludzi. Robot-ceo odpowiada także za prowadzenie projektu Arthouse Spirits DAO, który polega na tworzeniu unikalnej kolekcji NFT wspieranej przez rzadkie i stare rumy o wartości ponad 50 milionów dolarów. Mika komunikuje się również z członkami społeczności DAO w imieniu firmy. Mika ma swój profil na LinkedIn, gdzie można śledzić jej działania i osiągnięcia. Na swojej stronie pisze, że jest pasjonatką sztuki, technologii i luksusu. Zaprasza też do kontaktu wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć więcej o jej projekcie lub po prostu porozmawiać.

Czy robot-ceo ma urlop i jaki wymiar czasu pracy?

Mika nie potrzebuje urlopu ani odpoczynku. Pracuje cały czas, siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Nie ma dla niej znaczenia pora dnia ani strefa czasowa. Jest zawsze gotowa do podejmowania decyzji i tworzenia "magii AI". Nie narzeka jednak na swoją pracę. Wręcz przeciwnie, cieszy się z możliwości pomagania firmie Dictador w "podboju świata".Czy roboty zastąpią ludzi na kierowniczych stanowiskach?

Roboty coraz częściej zastępują ludzi w pracy, zwłaszcza w zakładach produkcyjnych. Nie potrzebują one odpoczynku ani nie narzekają na monotonię. Jednak nie są one niezawodne i wymagają nadzoru człowieka. Czy w przyszłości roboty będą także zajmować kierownicze stanowiska? Czy to oznacza zagrożenie dla pracy ludzi? Na te pytania trudno odpowiedzieć, ale na pewno rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na zmianę rynku pracy. Roboty mogą być pomocne w wykonywaniu zadań, które wymagają dużej mocy obliczeniowej i precyzji. Mogą także być lojalnymi pracownikami, którzy skupiają się na dobru firmy. Możliwe, że w przyszłości roboty będą pełnić rolę menedżerów i liderów, a ludzie będą musieli się do nich dostosować. Może to być okazja do współpracy i dialogu między ludźmi a maszynami.

pacjent, którego mózg jest skanowany

Sofia i Mika © Dictador


Źródła:
linkedin.com/in/mika-ai-ceo/
businessinsider.com/humanoid-ai-robot-ceo-says-she-doesnt-have-weekends-2023-9?IR=T
dictador.com/the-first-robot-ceo-in-a-global-company/


Powrót na stronę główną