Sztuczna inteligencja wygłosiła kazanie w niemieckim kościele!

2023-06-13

wnętrze kościoła

Zdjęcie udostępnione przez Deutscher Evangelischer Kirchentag


W ramach eksperymentu, ponad 300 wiernych wysłuchało kazania wygenerowanego przez sztuczną inteligencję w kościele św. Pawła w bawarskim mieście Fürth w Niemczech. 40-minutowe kazanie zawierało tekst stworzony przez ChatGPT od OpenAI i zostało wygłoszone przez awatary na ekranie.

Chatbot, początkowo personifikowany jako brodaty mężczyzna o nieruchomym wyrazie twarzy i monotonnym głosie, zwrócił się do publicznościsłowami: „Drodzy przyjaciele, to dla mnie zaszczyt stać tutaj i przemawiać do was jako pierwsza sztuczna inteligencja na tegorocznym zjeździe protestantów w Niemczech”.

Niezwykłe nabożeństwo odbyło się w ramach konwencji Deutscher Evangelischer Kirchentag (Kongres Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego), które przyciąga dziesiątki tysięcy uczestników. Nabożeństwo było pomysłem Jonasa Simmerleina , teologa i filozofa z Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Kazanie sztucznej inteligencji opierało się na fragmencie Ewangelii według św. Jana, w którym Jezus mówi: “Ja jestem drogą i prawdą, i życiem”. SI wykorzystała ten cytat jako punkt wyjścia do refleksji nad znaczeniem wiary, nadziei i miłości w obliczu kryzysów i cierpienia. Sztuczna inteligencja zachęcała słuchaczy do szukania drogi do Boga poprzez zaufanie Jezusowi i otwarcie się na jego obecność w swoim życiu. Podkreślała również rolę wspólnoty kościelnej jako miejsca wsparcia i wzajemnej pomocy.
Reakcje wiernych na kazanie AI były różne. Niektórzy byli zaskoczeni i zaintrygowani, inni sceptyczni i krytyczni. Wielu doceniło oryginalność i głębię przekazu AI, ale też zauważyło brak emocji i osobistego zaangażowania. Niektórzy uznali eksperyment za ciekawy, ale nie mający wpływu na ich duchowość. Inni obawiali się, że AI może zastąpić ludzkich duchownych lub wprowadzić zamęt w wierze.

Simmerlein powiedział, że jego celem nie jest zastąpienie przywódców religijnych maszynami, ale pokazanie możliwości sztucznej inteligencji jako narzędzia wspomagającego pracę. Powrót na stronę główną

Podobał Ci się artykuł? Na stronie nie ma reklam, jeśli to doceniasz wesprzyj twórcę!


reklama